شنبه, ۱۴ فروردین,۱۴۰۰

روتین مراقبت از مو

شاید همه ما جمله معروف مو زینت رو را شنیده باشیم و اگر خود را بدون مو تصور کنیم برایمان آزار دهنده باشد. مو از دو بخش ساقه و ریشه تشکیل شده است که بخش ریشه درون پوست قرار دارد و بخش ساقه قسمت بیرونی مو است. پیاز مو نقش اصلی در رشد مو دارد و نسبت به سایر سلولهای بدن از سرعت تکثیر بیشتری برخوردار است. مو همانند پوست با توجه به مسائل ژنتیکی و عواملی همچون وراثت، محیط، شرایط مراقبت از مو و... شامل انواع مختلف می‌باشد که هر نوع از مو و پوست سر نیاز به مراقبت و نگهداری مناسب خود دارد. مو را بر اساس شکل ظاهری و جنس مو به چند گروه مختلف تقسیم می کنند و علاوه بر آن بر اساس نوع پوست سر نیز به مدل های مختلف تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

انواع مو بر اساس شکل ظاهری

موی سر افراد مختلف با یکدیگر متفاوت می‌باشد و دلایل مختلفی برای این تفاوت وجود دارد. موی سر نیز مانند پوست به دلیل مسائلی همچون وراثت، محیط، آب و هوا و روش های مراقبت از آن به گرو های مختلفی به شرح زیر تقسیم می‌شود:

 • موی صاف
 • موی موج دار
 • موی فر
 • موی خیلی فر

موی صاف: موی صاف به آن دسته از موهایی گفته می‌شود که دارای هیچ گونه فر و موجی نیستند و کاملا صاف می‌باشند. موهای صاف در اکثر موارد چرب می‌باشند و به دلیل صاف بودن ظاهری که دارند کم پشت هستند و حالت دادن آن ها بسیار سخت است. موهای صاف در انواع مختلف ضخیم و نازک وجود دارند که در بعضی موارد موی صاف خیلی ضخیم و مقاوم است که نه تنها حالت دادن به آن سخت است بلکه فر کردن آن نیز زمان بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد.

موی موج دار: به موهایی که دارای فر هستند و فر آن ها شبیه حرف S است موی موج دار می‌گویند. موی مواج به صورت پیچی و در هم حلقه شده نیست بلکه داری یک موج است. در اصل موی موج دار حالتی بین صاف و فر دارد و از لحاظ چرب و خشک بودن نیز در حد متوسط است نه بیش از حد چرب و نه بیش از حد خشک می‌باشد.

موی فر: موی فر به صورت حلقه ای است و گاهی حلقه ها ریز هستند و در مواردی حلقه های مو درشت می‌باشند. موی فر نیز ممکن است به صورت نازک و ضخیم باشد و گاهی بسیار ضخیم نیز است. 

موی خیلی فر: موهای خیلی فر ترکیبی از موهای فر و موج دار هستند و صاحبان آن ها اکثرا برای رسیدگی این نوع مو را کوتاه نگاه می‌دارند. موی خیلی فر ظاهری سیمی شکل دارد و مراقبت از آن بسیار سخت و وقت گیر است؛ لازم به ذکر است که این مدل مو نیز در انواع مختلف نازک و ضخیم وجود دارد.

مواردی که در بالا ذکر شد در رابطه با شکل ظاهری مو است و نقشی در نوع مراقبت از مو ندارد برای مراقبت از مو باید آن را بر اساس نوع پوست سر و چربی و خشکی آن دسته بندی نمود که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

انواع مو بر اساس پوست سر و جنس مو

بدون شک همه ما برای مراقبت از مو شامپو و ماسک موهای متعددی را امتحان کرده‌ایم و شاید بارها نتیجه دلخواهی از این مواد کسب نکرده‌ایم. برای مراقبت صحیح از موی سر بهتر است ابتدا جنس مو و نوع پوست سر را تشخیص دهید سپس متناسب با این موارد از شامپوی مخصوص و ماسک های مراقبتی استفاده کنید. انواع مو بر اساس جنس و پوست سر به شرح زیر می‌باشد:

 • موی چرب
 • موی خشک
 • موی نرمال
 • پوست سر چرب
 • پوست سر حساس 
 • شوره چرب
 • شوره خشک 

شامپو ضد شوره

موی چرب

یکی از انواع موی سر به موی چرب معروف است و در مناطقی که هوا گرم است آمار چرب بودن موی سر بیشتر از مناطق سردتر است. یکی از دلایل چرب بودن موها، غدد چربی متصل به فولیکول ها هستند؛ در مواردی نیز به دلیل بیماری‌های مربوط به غدد درون ریز ترشح چربی افزایش می‌یابد و موی سر چرب تر می‌شود.

موی خشک

موهای خشک بسیار شکننده هستند و به راحتی دچار موخوره می‌شوند. موی خشک به واسطه شانه کشیدن دچار ریزش و شکنندگی می‌شود و بسیار حساس است. دلایل مختلفی از قبیل مصرف شامپو و مواد قلیایی حاوی الکل، آلودگی های محیطی، استفاده زیاد از سشوار و بابلیس، استفاده بیش از حد از ژل و اسپری یا رنگ های شیمیایی می‌توانند منجر به خشکی بیش از حد مو شوند.

موی نرمال

این گروه از مو که به موی نرمال، طبیعی یا معمولی معروف است موهای شاداب با حد چربی و براقی متعادل هستند و دچار کدری و شکنندگی یا موخوره نیستند. موهای نرمال از حالت پذیری مناسبی برخوردار هستند و درخشنگی و کیفیت بسیار بالایی دارند. 

پوست سر چرب 

پوست سر نقش مهم و ویژه ای در جنس مو و کیفیت آن ایفا می‌کند. پوست سر چرب با ترشح چربی باعث می‌شود به مرور زمان چربی به موهای سر برسد و ظاهر آن‌ها کدر، چسبناک و بی کیفیت گردد. البته در مواردی پیش می‌آید پوست سر چرب باشد اما به دلیل استفاده مواد قلیایی و رنگ های شیمیایی موهای سر خشک باشند و در این موارد بهتر است از یک شامپوی مخصوص پوست سر چرب و موی خشک استفاده کنید تا علاوه بر تنظیم چربی پوست سر خشکی و شکنندگی موها نیز برطرف گردد. 

پوست سر شوره دار

شوره سر یکی از مشکل‌های رایج در رابطه با موی سر می‌باشد. شوره به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که متدوال ترین نوع آن ها شوره چرب و شوره خشک است که در ادامه با ویژگی های این دو نوع شوره سر اطلاعاتی در اختیارتان قرار می‌دهیم. شوره چرب معمولا به کف سر چسبیده است و باعث خارش سر می‌شود، این نوع شوره به رنگ سفید مایل یه زرد هستند و پس از خارش سر زیر ناخن ها جمع می‌شوند. شوره خشک به شکل حالت پوسته پوسته و تکه های درشت و ریز است و با برس کشیدن یا یک خارش ساده سر لابه لای موها و روی بالش یا لباس می‌ریزد. برای درمان شوره سر خشک یا چرب باید از شامپو و مواد مراقبتی مناسب استفاده کنید.

ماسک مو

روش های صحیح مراقبت از مو

مو یکی از بخش های ظریف بدن است که به مراقبت های اصولی و صحیح نیاز دارد و در صورتی که در مراقبت از این بخش از بدن کوتاهی شود به مرور زمان دچار آسیب های جدی می‌گردد. پس از تشخیص نوع موی و پوست سر خود باید به روش صحیح مراقبت و شستشوی موی سر بپردازید. در ادامه به روتین و روش مراقبت از انواع مو و پوست سر خواهیم پرداخت.

روتین مراقبت از موی چرب

برای مراقبت از موی چرب و حفظ بهداشت این نوع مو باید شامپوی مخصوص جهت کنترل چربی مو استفاده کنید و به میزانی موی سر را شستشو دهید که مو دچار خشکی و شکنندگی نگردد یعنی شستشوی بیش از حد به تصور این که مو شاداب می‌گردد اشتباه است. به هیچ وجه در زمان شستشو از آب بسیار گرم یا بسیار سرد استفاده نکنید بلکه بهتر است در مرحله آبکش از آب ولرم رو به خنکی استفاده شود زیرا آب گرم غددترشح چربی را تحریک می‌کند. اگر موی چرب شما دارای شوره می‌باشد پس از تعیین نوع شوره شامپو مناسب را انتخاب نمایید که بتوانید شوره و چربی مو را کنترل کنید. نکته مهمی که در مراقبت از موی چرب بسیار مهم است این مورد است که پس از شستن موها اجازه دهید در هوای آزاد و به صورت طبیعی بدون استفاده از سشوار موهایتان خشک گردند. در صورتی که موی سر شما دچار ریزش های شدید است می‌توانید قبل از شستشو از روغن های طبیعی مراقبتی همچون روغن آرگان، کرچک، زیتون، نارگیل و ... استفاده کنید و به مدت بیست دقیقه به آهستگی کف سر و موهای آغشته به روغن را ماساژ دهید سپس مراحل شستشو را طی کنید.

روتین مراقبت از موی خشک

برای مراقبت از موی خشک باید به میزان مناسب موهای سر را شستشو دهید و نیازی نیست که به شدت و به صورت روزانه موی سر را بشویید زیرا در این شرایط مو بسیار شکننده و ضعیف می‌گردد. بهتر است پس از شستشوی موهای خشک از ماسک مو، نرم کننده یا روغن های مراقبیت همچون روغن آرگان استفاده شود. علاوه بر این با توجه به این که موهای خشک به شدت در معرض موخوره قرار دارند باید به طور مرتب و ماهیانه بخش انتهایی مو را کوتاه کنید. 

روتین مراقبت از موهای آسیب دیده و رنگ شده

موهای آسیب دیده، موهایی هستند که به دلیل رنگ شدن بیش از حد، مصرف مواد بی رنگ کننده، استفاده از ژل و اسپری، استفاده زیاد از سشوار و بابلیس دچار آسیب های جدی همچون خشک و وز شدن، گره خوردن، شکنندگی بیش از حد، کدری، موخوره و... می‌گردند. جهت مراقبت از موهای آسیب دیده و رنگ شده بهتر است از شامپوهای مخصوص این نوع مو استفاده شود و برای حفظ شادابی و برگشتن به حالت قبل از ماسک موهای داخل حمام یا روغن هایی همچون روغن آرگان، روغن نارگیل و... استفاده کنید.

روش های رفع شوره خشک 

همان طور که در بخش های قبلی ذکر شد شوره خشک یک نوع از شوره های پوست سر است که به صورت تکه های درشت و ریز و پوسته پوسته با یک تحریک ساده بر روی لباس، بالش و لا به لای موهای سر مشاهده می‌شود. باید به این مورد دقت کنید که برای رفع شوره خشک نیز یک روتین مراقبتی داشته باشید به این صورت که در ابتدا شامپوی مناسب نوع شوره را انتخاب نمایید و طبق یک برنامه ثابت به شستشوی پوست سر و موهایتان بپردازید و برای کسب نتیجه بهتر است حداقل دو تیوپ شامپو مناسب رفع شوره خشک را به اتمام برسانید و برای این که پوست سر پس از مدتی به نوع شامپو عادت می‌کند از این ترفند استفاده کنید که یک شامپو ضد شوره خشک برند دیگر را به مقدار مصرف یک تیوپ جایگزین شامپوی قبلی کنید و در چهارمین مصرف دوباره از همان شامپوی مرحله ابتدایی که مناسب و تاثیرگذار بود استفاده کنید؛ با این روش به دلیل شوکی که به پوست سر وارد می‌شود به مصرف شامپوی مناسب شوره خشک عادت نمی‌کند که دوباره شوره تولید شود و به نتیجه قابل قبولی می‌رسید. 

روش های رفع شوره چرب

برای رفع شوره چرب نیز باید از شامپو ضد شوره چرب استفاده نمایید البته بهتر است که در زمان انتخاب شامپو ضد شوره چرب به پوست سر خود دقت نمایید و در صورتی که پوست سرتان حساس است از شامپوی مناسب پوست حساس شوره چرب استفاده کنید. بهتر است مانند روش رفع شوره خشک برای شوره چرب نیز استفاده مداوم از یک شامپو را در برنامه مراقبت از موی خود نداشته باشید و شامپوی رفع شوره را به طور ناگهانی و به یکباره قطع نکنید و به مرور زمان پس از این که به بهبودی کامل رسیدید شامپو را عوض کنید.

سخن آخر

در انتها لازم است متذکر شویم که برای مراقبت صحیح از مو و پوست سر مواردی همچون روتین مراقبتی ثابت، استفاده از مواد طبیعی و گیاهی، استفاده از ماسک و روغن های با کیفیت، روش شستشوی صحیح موی سر و... باید رعایت شوند. برای تهیه انواع شامپو و محصولات بهداشت و زیبایی مو می‌توانید به سایت پیراکده که یکی از معتبرترین فروشگاه های اینترنتی در زمینه فروش لوازم آرایشی، بهداشتی و مواد مراقبت از پوست و مو است رجوع فرمایید.

افزودن نظر جدید