سه شنبه, ۲۶ اسفند,۱۳۹۹

روتین پوست چیست؟

همه ما بارها عبارات روتین پوست، روتین مراقبت از پوست چرب، روتین پوست خشک، مراحل روتین و... را شنیده ایم و در رابطه با این موضوع کنجکاو شده‌ایم. اصلا پوست ما از چه بخش هایی تشکیل شده است؟ بهتر است قبل از این که به روتین پوست بپردازیم در رابطه با ساختار پوست اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم. پوست انسان از سه بخش اصلی یا سه لایه اپیدرم، درم و هیپودرم تشکیل شده است و لایه اپیدرم بیرونی ترین بخش پوست است که دیده می‌شود؛ زیبایی ظاهری ما و شادابی پوستمان از روی سلامت و کیفیت اپیدرم می‌سنجند. لازم است بدانیم که اپیدرم یک لایه نازک است که از چند زیر لایه مختلف مانند لایه شاخی، شفاف، دانه ای، خار دار و لایه زاینده تشکیل شده است. اپیدرم حاوی آب و چربی است که اگر در نگهداری و مراقبت از آن دقت نشود به مرور زمان آب خود را از دست می‌دهد و رو به خشکی و چروک شدن می‌رود یا این که به دلیل چربی زیاد کدر و پر از جوش می‌گردد. با توصیفات بالا در می‌یابیم که باید همان طور که به بهداشت سایر بخش های بدن مان اهمیت می‌دهیم یا برای حفظ سلامت بخش های دیگر بدن همچون دهان، دندان، استخوان و...از مواد معدنی و ویتامین های مختلف استفاده می کنیم پوست صورت نیز برای سلامت به مراقبت هایی نیاز دارد. در ادامه قصد درایم در ابتدا شما را با انواع پوست صورت آشنا سازیم سپس  اطلاعاتی در رابطه با روتین مراقبتی مناسب هر پوست آشنا سازیم.

انواع پوست صورت

پوست صورت به پنج نوع اصلی تقسیم می‌شود و نوع پوست به موارد متعددی بستگی دارد. از تاثیرگذارترین موارد بر روی نوع پوست افراد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ژنتیک
 • آب و هوا
 • هورمون ها
 • رژیم غذایی 
 • مراقبت از پوست

با توجه به موارد بالا می‌توان پوست را به انواع مختلفی به شرح زیر تقسیم نمود:

 1. پوست چرب
 2. پوست خشک
 3. پوست مختلط
 4. پوست حساس
 5. پوست نرمال

مهم ترین مرحله برای شروع روتین و مراقبت از پوست، شناخت نوع پوست است که علاوه بر مراجعه به پزشک به راحتی می‌توانید در منزل نوع پوستتان را مشخص سازید. ما در ادامه قدم به قدم شما را با تشخیص نوع پوست و پس از آن مراحل روتین مراقبت از پوستتان آشنا می‌سازیم.

انواع پوست

روش تشخیص نوع پوست

برای تشخیص نوع پوست بهتر است در ابتدا پوست صورتتان را با یک شوینده ملایم بشویید و به مدت یک ساعت صبر کنید لازم به ذکر است که پس از شست و شو و در طی یک ساعت ذکر شده هیچ گونه کرم، روغن، لوسیون یا موارد آرایشی بر روی پوست صورتتان نمالید. پس از این که یک ساعت تحمل نمودید در آینه پوست خود را مشاهده نمایید و با توجه به حالت هایی که در ادامه ذکر می‌شود نوع پوستتان را تشخیص دهید:

 • اگر پوست شما پس از یک ساعت دچار خارش، کشیدگی، پوسته پوسته شدن گردید پس بدون شک پوست شما خشک می‌باشد.
 • اگر پوست ضما پس از گذشت یک ساعت براق و چرب شد پس متوجه می‌شوید که پوست شما از نوع چرب است.
 • اگر بعد از یک ساعت در ناحیه T صورت یعنی پیشانی، چانه و بینی حس چربی و براقی داشتید و روی گونه احساس کشیدگی، خشکی و... پس نوع پوست خود را مختلط بدانید.
 • پوست های معمولی یا نرمال که بهترین نوع پوست محسوب می‌شوند نه دچار خشکی بیش از حد می‌شوند نه چربی پوستشان بالات ر از حد نیاز ترشح می‌شود.
 • در صورتی که پوست شما دچار خارش شدید، التهاب و قرمزی گردید پوستتان در گروه های حساس قرار می‌گیرد.

در پوست های خشک، هرگز شخص مرطوب بودن و نرمی پوست را حس نمی‌کند و حتی اگر ناخن برخورد ملایمی با پوست صورت داشته باشد پوسته های ریزی از صورت شخص جدا می‌شود. در پوست های چرب جوش های سر سیاه، آکنه، کدری پوست و ... شما را آزار می‌دهد و گاهی مجبور می‌شوید در طی روز چندین بار پوست خود را بشویید؛ باید دقت نمایید که شستشوی بیش از حد و خارج از اصول باعث می‌شود پوست حس خشکی کند و مجددا غدد تولید چربی وارد عمل شوند و شما دوباره چربی بیش از حد را احساس کنید. بهتر است برای ارتقای زیبایی پوست صورتتان و حفظ شادابیش بر اساس یک برنامه منظم و استفاده از محصولات مراقبتی مناسب با پوستتان پیش بروید. برای این مهم و تعیین یک روتین مفید در ادامه به روتین های مختلف جهت مراقبت از انواع پوست خواهیم پرداخت.

روتین پوست

روتین پوست چرب

برای افرادی که پوستشان چرب است بهتر است مراقبت را از همان ابتدای روز شروع نمایند. پوست خود را در ابتدا با یک شوینده مخصوص چرب بشویید و بهتر است که این نوع شوینده دارای آبرسان نیز باشد. پس از شستن پوست نوبت به آبرسانی پوست می‌رسد، متاسفانه بعضی از افراد تصور می‌کنند که پوست چرب نیازی به مرطوب کننده و آبرسان ندارد و این یک باور غلط است و به پوست شما آسیب های جدی وارد می‌کند. برای آبرسانی پوست چرب بهتر است که از یک سرم مخصوص این پوست استفاده کنید، سرم آبرسان نه تنها زودتر از ژل و کرم جذب پوست می‌شود بلکه احتمال جوش زدن را به کمترین حد می‌رساند. در مرحله بعد برای حفظ شادابی پوست اطراف چشمتان باید از کرم دور چشم یا سرم دور چشم مناسب با سن و پوست چرب استفاده نمایید و در انتها نوبت به استفاده از یک ضد آفتاب سبک، ضد جوش و فاقد چربی می‌رسد که نقش مهمی در مراقبت از پوست شما ایفا می‌کند. با توجه به این که در طی روز با مراجعه با مکان های مختلف آلودگی  و گرد و غبارهایی بر روی پوست شما می نشیند یا این که پوستتان دارای آرایش می باشد روتین شبانه برای حفظ شادبی پوستتان اهمیت فوق العاده ای دارد. در انتهای شب بهتر است که ابتدا پنبه یا پد آغشته به میسلارواتر را با ملایمت بر روی پوست خود بکشید تا منافذ پوست را به خوبی از آلودگی، عرق و بقایای آرایش پاک نماید سپس با یک شوینده مناسب پوست چرب صورتتان را شست و شو دهید در انتهای شست و شو و پس از خشک نمودن صورت استفاده از تونر برای تکمیل پاکسازی عمیق پوست مور مناسبی است. پس از این مرحله می توانید کرم یا سرم آبرسان را استفاده نمایید و برای اطراف چشم خود از یک کرم دور چشم که مناسب پوست چرب باسد و دچار میلیا نگردید استفاده کنید. لازم به ذکر است برای حفظ رطوبت و آبرسانی پوست بهتر است از کرم های آبرسان حاوی مرطوب کننده استفاده نمایید در غیر این صورت باید پس از مصرف آبرسان حتما مرطوب کننده پوست چرب را استفاده کنید. در انتها و در زمان خواب نوبت به کرم شب، سرم ویتامین سی، و سایر سرم های مراقبتی می‌رسد. بدون شک برای شما این سوال پیش می‌آید که این همه محصول را چگونه و با چه فاصله زمانی باید استفاده کنیم؛ بهتر است به این نکته دقت کنید که بهترین فاصله گذاری به این صورت است که وقتی حس کردید کرم یا سرم جذب پوستتان شد از کرم بعدی استفاده نمایید. بدون شک اگر به طور منظم و با استفاده از محصولات با کیفیت و مناسب این روتین را انجام دهید نه تنها از جوش، آکنه و منافذ آسیب دیده در امان می‌مانید بلکه پوست شاداب و شفافی به دست می‌آورید.

روتین پوست خشک

پوست خشک نیز همانند پوست چرب برای حفظ طراوت و شادابی به مراقبت های منظم احتیاج دارد. اگر پوست صورت شما نیز خشک است بهترین روش این است که در ابتدا با یک شوینده مناسب پوست خشک که بر مبنای روغن تولید شده است صورتتان را بشویید، بهتر است این نوع شوینده ها از قدرت آبرسانی برخوردار باشند و حاوی ویتامین های A ،E و اسید آمینه باشند. پس از شستشو برای این که عمق منافذ نیز پاک گردند می توانید از تونرهای فاقد الکل استفاده کنید، بهترین گزینه برای پوست خشک تونرهای گیاهی و با خاصیت آبرسانی می‌باشند. پس از شستشو با توجه به این که پوست خشک پتانسیل و زمینه پوسته پوسته شدن و کشیدگی را دارد باید به آبرسان و مرطوب کننده خود نیز توجه کافی نمایید و آبرسان های مغذی و مرطوب کنندهای قوی حاوی اسید هیالورونیک برای حفظ رطوبت پوست استفاده کنید، با توجه به اینکه پوست خشک مستعد چین و چروک در اطراف چشم است باید کرم دور چشم را در این محله فراموش نکنید. یکی دیگر از محصولات مناسب مراقبت از پوست خشک روغن های صورت، سرم های مغذی و کرم های شب می‌باشند که می توانند شادابی و طراوت پوستتان را حفظ کنند. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده در طی روز استفاده از ضد آفتاب را هرگز فراموش نکنید زیرا مراقبت از پوست در برابر آسیب های ناشی از اشعه مضر خورشید گام مهمی در حفظ سلامت پوست صورت می‌باشد.

روتین پوست مختلط

پوست مختلط ترکیبی از پوست چرب و خشک می‌باشد که این موضوع برای افراد سوال برانگیز است که چگونه و از چه محصولاتی استفاده نمایند که هم چربی بخش T را کنترل کنن و هم به بخش های خشک آسیبی نرسد. اگر پوست شما نیز مختلط است اصلا نگران نباشید در روتین خود ابتدا پوست را با شوینده و تونر مخصوص پوست مختلط از آلودگی ها پاک کنید سعی کنیید از شوینده های ملایم، لوسوین و شوینده های ژلی برای این امر استفاده کنید. بهترین انتخاب برای شما تونرهای حاوی آنتی اکسیدان با قابلیت آبرسانی می‌باشند. پس از شست و شو و پاکسازی با تونر باید از آبرسان و مرطوب کننده مناسب پوست مختلط استفاده کنید و از چروک، دهیدراته و خشک شدن پوستتان پیشگیری نمایید. در انتها بهتر است کرم دور چشم مناسب سن و پوست خود را نیز در این برنامه مراقبتی جای دهید. لازم به ذکر است که استفاده از کرم شب، سرم های مغذی ضد چروک نیز بدون شک در نتیجه بخش بودن روتین شما موثر هستند. همچنین به این موضوع دقت کنید که همانند سایر پوست ها، پوست مختلط نیز برای جلوگیری از آسیب باید به طور مرتب از ضد آفتاب مناسب استفاده نماید.

سخن آخر

پیراکده در این مقاله سعی داشته است که شما را با بهترین روش مراقبت از پوستتان بر اساس نوع پوست آشنا سازد. در صورت تمایل به خرید انواع محصولات مراقبتی می‌توانید با مراجعه به صفحه بهداشت و مراقبت پوست با محصولات مراقبتی برندهای مختلف آشنا شوید.

افزودن نظر جدید