سه شنبه, ۱۰ فروردین,۱۴۰۰

فرق میسلار واتر با تونر و شیر پاک کن چیست؟

پوست از چند لایه مختلف تشکیل شده است که در مقالات قبلی به معرفی این لایه ها پرداختیم؛ اپیدرم بیرونی ترین لایه پوست است که در معرض دید ما و محیط قرار دارد که با این شرایط بدون شک به مراقبت بسیار زیادی نیازمند است. یکی از مهم ترین مراحل مراقبت از پوست شستشو و نظافت آن جهت پاکسازی و زدودن آلودگی ها می‌باشد که همه ما از مواد مختلفی متناسب با نوع پوست استفاده می کنیم؛ رایج ترین روش های شستشوی پوست و پاک کردن چربی، مواد آرایشی و آلودگی ها با استفاده از صابون، پن، ژل شستشو و ... است. همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد علاوه بر شوینده های اصلی از مواد مختلفی همچون شیر پاک کن، میسلار واتر و تونر نیز برای پاکسازی پوست استفاده می‌شود که بدون شک با شناخت بهتر از این مواد می‌توانیم مراقبت بهتری از پوستمان داشته باشیم در ادامه قصد داریم پس از معرفی محصولات پاک کننده پوست صورت به مقایسه این مواد بهداشتی و مراقبتی با یکدیگر بپردازیم.

میسلار واتر چیست؟

یکی از جدیدترین و قوی ترین محلول های پاک کننده آرایش و آلودگی پوست صورت میسلار واتر نام دارد. میسلار واتر بر پایه آب تولید شده است و از نکات مهم تولید آن عدم استفاده از الکل و پارابن می باشد که یکی از ویژگی های بسیار خوب این محصول است. میسلار واتر از آب و میسل تشکیل شده است که شاید برایتان آشنایی با میسل جالب باشد. میسل از چندین سورفکتانت تشکیل می‌شود که مولکول هایی هستند که مانند آهن ربا از دو قطب متضاد تشکیل شده است. یک قطب سورفکتانت آب را جذب می‌کند و چربی را دفع و قطب دیگر عکس این کار را انجام می‌دهد یعنی چربی را جذب و آب را دفع می‌کند. به دلیل همین ویژگی منحصر به فرد میسلار واتر در آن واحد هم آلودگی و چربی را از پوست می زداید و هم نقش مهمی در آبرسانی پوست ایفا می کند. اما نکته مهم در مورد این پاک کننده این مورد است که پس از پاک نمودن آرایش باید پوست را با یک شوینده مناسب همچون پن، صابون، ژل شستشو و... به طور کامل بشویید.


تونر چیست؟

تونر یکی دیگر از جدیدترین پاک کننده ها است که به صورت محلول تولید می‌شود. لازم به ذکر است که تونر و تونیک هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و بعضی افراد و تولید کننده به جای تونر از لفظ تونیک برای معرفی این محصول استفاده می‌کنند. مهم ترین نقش تونر تنظیم PH پوست صورت است. پس از شست و شوی صورت به دلیل استفاده از شوینده های مختلف امکان دارد PH پوست از حالت استاندارد خارج شود که با کمک تونر می‌توان آن را تنظیم نمود. یکی دیگر از وظایف تونر آبرسانی پوست است که با کمک کرم و سرم هایی که پس از آن استفاده می‌شود قابل انجام است. از نکات مهم در زمان استفاده از تونر این مورد است که پس از مصرف نباید آن را با آب بشویید. لازم به ذکر است که تونر در مدل های مختلف با کاربردهای متفاوت به شرح زیر تولید می‌شود:

  • تونر لایه بردار: تونرهای لاه بردار خاصیت اسیدی دارند و شامل ترکیباتی همچون لاکتیک و سالیسیلیک اسید هستند که مناسب پوست چرب، جوش و آکنه دار و معمولی می‌باشند.
  • تونر آبرسان: وظیفه اصلی این تونرها آبرسانی پوست است و ترکیب لاکتیک اسید آن ها این این امر مهم و حیاتی پوست را انجام می‌دهد.
  • تونر تسکین دهنده: این مدل تونر مناسب پوست های خشک، حساس و نرمال است و نقش مهمی در تسکین پوست دارند که می‌توانند از التهاب و پوسته پوسته شدن پوست جلوگیری کنند. 

شیر پاک کن چیست؟

یکی از قدیمی ترین پاک کننده های پوست صورت شیر پاک کن است. شیر پاک کن ها قدرت خوبی برای پاک کردن چربی و مواد آرایشی دارند و ترکیبات آن ها شامل چربی و آب می باشد که در اکثر موارد میزان آب از چربی بیشتر است و قابلیت آبرسانی پوست را نیز دارد. پس از ماساژ صورت با شیر پاک کن و پاک نمودن عمقی منافذ بهتر است با ولرم پوست خود را شستشو دهید. 

تا اینجا توانستیم با ساختار و کاربرد میسلار واتر، تونر و شیر پاک کن آشنا شویم در ادامه قصد داریم تفاوت های این محصولات را بررسی کنیم.

تفاوت میسلار واتر با تونر

با توجه به توضیحاتی در بخش های قبلی ذکر شد تقریبا با تفاوت های میسلار واتر و تونر آشنا شدید اما به طور کلی این دو محلول پاک کننده دارای تفاوت های زیر هستند:

  • زمان صحیح استفاده از میسلار واتر قبل از شستشوی پوست صورت است اما از تونر بعد از شستشو و پاک نمودن پوست صورت استفاده می‌کنند.
  • میسلار واتر وظیفه پاک نمودن آرایش را برعهده دارد در حالی که تونر قابلیت پاک نمودن آرایش را ندارد فقط آلودگی های جزیی عمق پوست را پاک می کند و اصلی ترین وظیفه اش تنظیم PH پوست صورت است.
  • در ساختار و ترکیبات میسلار واتر آب و چربی وجود دارد و پس از استفاده پوست چرب می‌شود اما هیچ ترکیب روغنی در تونر وجود ندارد.
  • با توجه به این که میسلار واتر نقش مهمی در پاک نمودن کرم های پوشاننده و چند لایه کرم و پن کیک از روی پوست صورت را دارد باید برای پاک نمودن کامل مواد آرایشی حتما پس از مصرف پوست را باذژل شستشو یا پن و صابون شست اما تونر نیازی به شستشو ندارد.

تفاوت میسلار واتر با شیر پاک کن

وجه اشتراک میسلار واتر با شیر پاک کن خاصیت پاک کنندگی لوازم آرایشی است که شامل کرم های پوشاننده و آرایش هایی با چند لایه کرم پودر و پن کیک هستند. از لحاظ قدرت پاک کنندگی و خاصیت آبرسانی میسلار واترها مفیدتر هستند و برای شرایط اضطراری که به آب دسترسی ندارید کاربردی تر هستند زیرا با وجود این که شرط استفاده از آن ها شستشوی صورت است اما در شرایطی که اماکن شستشو وجود ندارد برای پاک نمودن آرایش قدرت بالاتری دارند و بقایای آرایش را به خوبی پاک می‌کنند. 

سخن آخر

در انتها لازم است که ذکر کنیم برای حفظ شادابی و سلامت پوست صورت خود سعی کنید از زمان طولانی باقی ماندن مواد آرایشی بر روی پوست صورتتان پیشگیری کنید تا پوست دچار آسیب نشود. علاوه بر این این نکته اصلی را فراموش نکنید که پس از استفاده از هر نوع پاک کننده پوست صورت خود را با کرم یا سرم آبرسان و مرطوب کننده آبرسانی کنید تا شادابی و رطوبت پوست حفظ شود. 

افزودن نظر جدید