یکشنبه, ۲۵ فروردین,۱۳۹۸

مراقبت‌های صحیح بعد از کراتین کردن مو

کراتین یک پروتئین موجود در بدن است که در موها و ناخن‌ها وجود دارد. بسیاری از خانم‌ها با شکایت از فر و وز بودن موهای خود به سالن‌های زیبایی مراجعه می‌کنند و به دنبال راهی برای صاف کردن موهای خود هستند. در سالن‌های آرایشی از موادی برای صاف کردن موهای وز استفاده می‌کنند و در اصطلاح به آن کراتینه مو گفته می‌شود. کراتین درواقع محلولی است که با مو ترکیب شده و آسیب‌های کوتیکول مو را ترمیم می‌کند و وزی مو را کاهش داده و در اصطلاح باعث صافی مو می‌شود.نحوه انجام کراتین مو

کراتین مو توسط یک آرایشگر انجام می‌شود به این صورت که مو را به محلول کراتین آغشته کرده و بوسیله یک وسیله حرارتی مانند اتو مو این مواد را بر روی مو مهر و موم می‌کنند.


مراقبت های بعد از کراتین

بعد از کراتین کردن مو به دلیل تغییر در بافت مو و حساس شدن موها باید مواردی را رعایت کرد تا موهای شما دچار آسیب جدی نشوند. برخی از این موارد را با هم مرور می‌کنیم:

  1. استفاده مداوم از وسایل حرارتی روی مو: حرارت به بافت مو آسیب می‌رساند و استفاده زیاد از آنها موهای کراتین شده را ضعیف و باعث آسیب جدی به مو می‌شود. باید سعی کرد تا حدممکن استفاده ازاین وسایل را کاهش داد.
  2. کوتاهی به موقع موهای کراتین شده: آسیب دیدگی موها معمولا در انتهای مو قابل مشاهده است پس بهتر است قسمت آسیب دیده مو را کوتاه کرد تا به ساید مو منتقل نشود.
  3. شستشوی صحیح موهای کراتین شده و استفاده از شامپو مناسب: شامپوهای حاوی سولفات و سدیم کلراید کراتین موهای شما را از بین می‌برد.
  4. استفاده مرتب از نرم کننده: بعداز کراتین و لخت کردن مو روغن طبیعی خود را از دست می‌دهد. میتوانید برای برگرداندن و حفظ رطوبت مو از نرم کننده و مرطوب کننده‌های با کیفیت استفاده کنید.موهای خود را دو تا چهار بار در ماه با نرم کننده شسته و آبکشی کنید تا رطوبت موهای شما حفظ شود.
  5. به مدت 3 روز بعداز کراتین کردن مو نباید مو خیس شود اگر این اتفاق افتاد سریع آن را بوسیله سشوار خشک کنید.
  6. تا مدت 4 روز از کش مو گیر و سنجاق سر استفاده کنید زیرا موهای شما دچار شکستگی می‌شود. موهای خود را زیاد دستکاری نکنید.
  7. زمان خواب از بالشت های پارچه‌ای استفاده نکنید زیرا رطوبت موجود در موهای شما را می‌گیرد و باعث خشکی مو می‌شود بهترین انتخاب استفاده از بالشت ابریشمی و ساتن است که باعث حفظ رطوبت و کاهش استحکاک مو می‌شود.
  8. اگر بعداز خواب متوجه حالت گرفتن و خم شدن موهای خود شدید آن را به وسیله اتو مو فورا صاف کنید.
  9. آب شور و کلر کراتین مو را از بین می‌برند پس تا حدامکان از شناکردن و رفتن به استخر پرهیز کنید. اگر مجبور به شنا کردن شدید قبل از آن موهای خود را به یک مرطوب کننده بدون نیاز به آبکشی آغشته کنید. این کار باعث جلوگیری از نفوذ کلر و آب شور به ساقه مو می‌شود

چه موهایی نباید کراتین شوند:

فرمالدهید موجود در محصولات کراتین مو از سوی وزارت بهداشت و ایمنی شغلی بدون ضرر اعلام شده است اما اگر باردار هستید بهتر است از انجام کراتین مو پرهیز کنید. محصولات فاقد فرمالدهید نیز برای بنوان باردار بسیار مضر است زیرا فرمالدهید موجود در این محصولات با گرما آزاد می شود و تاثیر آن بیشتر از محصولات دارای فرمالدهید است.

استفاده از کراتین برای موهای آسیب دیده توصیه نمیشود زیرا تحمل اتوکشی در دمای بالا را ندارد و باعث از بین رفتن مقاومت مو و آسیب جدی مو می شود.


جایگزین های طبیعی برای کراتین مو

بهتر است برای حفظ سلامت و شادابی موهای خود راههای طبیعی را جایگزین کراتین مو کنید. در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

رژیم غذایی خود را بهبود دهید، مصرف مواد غذایی دارای پروتئین و ویتامین به حفظ سلامت مو ها کمک می کند. آهن، ویتامین ای، مواد معدنی مانند سلنیوم، مس، منیزیم بسیار مفید است و مصرف روزانه یک عددتخم مرغ و میوه و سبزیجات کافی برای حفظ سلامت مو توصیه می شود.

استفاده از محصولات طبیعی حاوی کراتین، می‌توانید به جای کراتین کردن موها از شامپوها و ماسک های حاوی کراتین استفاده کنید.

ماسک مو خانگی: میتوانید از روغن های آرگان یا جوجوبا، آووکادو، روغن نارگیل و بیوتین مایع در تهیه ماسک های خانگی استفاده کنید که باعث شادابی و سلامت مو می شود. همچنین می توانید از ترکیب روغن زیتون، عسل، آووکادو، تخم مرغ ،ژلاتین و ماست برای زیبایی و ترمیم موهای آسیب دیده می شود .

در زمان خواب می توانید از چند قطره روغن آرگان یا روغن نارگیل برای چرب کردن موهای خود استفاده کنید و آنها را با کلاه بپوشانید تا زمینه نرمی و حفظ رطوبت موهای شما را فراهم کند.

افزودن نظر جدید